Soru / Cevap Bölümü

Hibrit sitemler

Soru / Cevap Bölümü

İleti Solar 14 Ağu 2011, 11:47

Konu: 10 dairelik binanın elektrik ihtiyacını güneşten sağlamak
Bundan sonra gelen bazı soruları burada paylaşacağım ki, bilgi amaçlı kurulmuş bu site diğer meraklıların da sorularına cevap verebilsin.

Bursa da bir inşaat alanıyla ilgili firmam bulunmakta.
Sormak istediğim şunlar;

1-10 dairelik bir binada catı alanı yaklasık 220 m2 ve aylık ortalama elektrik tüketimi yaklasık 2000kW olduğu düşünüldüğünde tabi ki keşif
yapmadan bir şey soylemenız pek doğru değildir ama yatırım malıyetı ortalama ne kadar tutar?
2-Yapılan bu işlemin aynı tüketimler sonucunda geri dönüşümü yani kendini amorti etme süreci tahmini nedir?
3-Devletin bu çalışmalar ile ilgili vatandaşa sunmuş olduğu avantajlar nelerdir?

Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

2000kW/30= 66kW günlük ortalama enerji tüketimi ki 20kWp'lik panel ithiyacınız var, enerjinin tamamını güneşten sağlama imkanı olmadığı için (bulutlu, kış ayları gibi etmenlerden dolayı bu zaten mümkün değil) bu yüzden enerji ihtiyacının %50'sini güneşten sağlamanız, geri kalanını şebekeden almanız daha stabil bir durum olacaktır.
Bu yüzden 10kWp'lik panel ihtiyacı yeterlidir ve günlük 45kW'lık elektrik enerjisi elde edebilirsiniz.
Evlerde kullanılan enerjinin büyük kısmı gece kullanıldığından 20kW'ın üstünde akü beslemesi olmalı.
Anlık 10kWp'a yakın inverter ihtiyacı da ayrıca gerekli, güneş panelleri DC üretirken evlerde AC kullanıyoruz.

Şehir, kablolardan oluşacak verim kaybı, gölgelenme, çatı durumu hakkında vb. bilgim olmadığı için ortalama değerler veriyorum.

10kWp'lık panel: 10.000 x 2.5$ = 25.000$
20kW'lık akü: ~20.000$
10kWp'lık inverter: 12.000$
Toplam masrafımınız: 100.000TL
20 yıllık üretilecek enerji: 320.000kWh, şebeke karşılığı: 82.000TL

Amorti etme şansınız yok, devletin sunduğu bir teşvik de yok (2 yıldır çıktı çıkacak fakat uygulamaya konulmuş bir formül yok)

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Çiftlikte güneş paneli ve rüzgar türbini kullanımı

İleti Solar 14 Ağu 2011, 12:19

İyi günler sayfanız çok güzel ve çok faydalı, size sorum ben tarımsal amaçlı hayvan besi damına elektrik üretmek istiyorum söyle 5kw 10 kW ye yakın ben bu rüzgâr enerjisiyle yapmak istiyorum, sorum devletten izin alınması gerekirmiş? KAFAMA GÖRE YAPA BILIRMIYIM? Sulamada ve hayvancılıkta kullana bilimiyim izin var mı? akü ve güneş panelsiz 24 saat kullanma imkânım var mı? Az bir rüzgârda da pervane çalışır mı? Sonra elektriksiz kalmayalım!
BANA 5kw neye mal olur? ve 10 kW neye mal olur, granitsi ne kadardır? Siz alet bozuldun da gelip tamir edecek misiniz? Bulunduğum yer Yozgat, güneş enerjisi 5kw panelleri kaça mal olur? 5kW bir ufak çiftliğe yeter mi? ŞİMDİDEN çok teşekkürler.

Kendi kullanımınız için kurulacak yenilenebilir enerji sistemleri için izin almanıza gerek yok. Uygun gördüğünüz güneş enerjisi veya rüzgâr türbini kurabilirsiniz.
Tarımsal amaç için kullanılacak güneş enerji ile elektrik üretim sistemleri için Türkiye Hükümeti %50 teşvik vermektedir.
Şebeke elektriğinin olmadığı bölgelerde akü sistemleri ile 24 saat elektrik sağlayabilirsiniz. Güneş enerjisi (fotovaltaik) ve rüzgâr türbinleri ile hibrit (melez) sistem oluşturmanız halinde akü için gerekli olacak olan kapasite düşeceğinden maliyetiniz de düşecektir.
Güneş pilleri tiplerine göre değişiklik göstermekte olup a-si tipi güneş pilleri düşük şiddetteki güneş radyasyonun da çalışmaktadırlar. Rüzgâr türbinleri için de bu geçerlidir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için günlük 5kWh maliyeti 6-7bin TL civarındadır.
Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi için kullanacağınız 1.5kw'lık rüzgar türbinli sistem için de 6-7bin TL'yi gözden çıkarmanız gerekir ve rüzgarlı günlerde 20kWh'e yakın enerji elde edersiniz.

Güneş panellerinin garamisi 25 yıl olmakla birlikte diğer ekipmanların standart 2 yıl garantisi bulunmaktadır.
Çiftlikte kullanacağınız elektriğin kullanım amacı (aydınlatma, sulama, TV, buzdolabı vs.) bilinmediği için günlük 5kwh'in yeterli olup olmadığı belirsizdir lakin ev kullanımı için yeterli bir miktardır.

GunesSistemleri.com bilgi paylaşımı için kurulmuş bir kaynaktır; sistem satışı, kurulumu ve servis hizmeti vermeMEktedir.
Sitede yer alan Türk Firmaları başlığı altında ki firmalar ile iletişime geçiniz (bknz. http://www.gunessistemleri.com/pvsirketleri.php)
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Soru / Cevap Bölümü

İleti hasan66 14 Ağu 2011, 20:22

sorularimi cevaplandirniz icin cok tesekürler!!

YALINIZ sizin verdiniz rüzgar ve gunes enerjisi panel ve türbünlerin fiyatlarini veren UYGUN bir firma bulamadim !!

siz hangi hangi kaynak ve firmaya dayanarak bu guzel fiyatlari verebiliyorsunuz??

ve hangi firma bana yardimci olabilir sizin verdiniz fiyatlari bana verir, bana yardimci olcak bir firma ADRESI verseniz cok memmun olurum!

6-7 bin tl gunes panelleri 5kw sizce cok uygun bir rakam degilmi?

5kw rüzgar trübünü bana kaca mal olur ?

simdiden cok tesekürler!!
saygilarimla
hasan66

İleti Solar 14 Ağu 2011, 21:06

1kWp'lik güneş paneli ile günlük 4-5kWh'lik elektrik enerjisi elde edebilirsiniz ve ortalama olarak benim belirtiğim fiyatlara bulabilirsiniz. A-si tipi ince film seçmeniz durumunda fiyatlar daha da düşecektir.
1.5kWp'lık rüzgâr türbinleri de 6bin TL civarındadır, bölgesel olarak elektrik üretimi değişeceğinden günlük ortalama değer vermek güçtür.

Günlük olarak ne kadarlık bir enerjiye ihtiyacınız var? 5kWp'lik güneş paneli ile 20kWh günlük elektrik enerjisi elde edebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Güneş enerjisi panelleri dağıtım ve montajı

İleti tteneke 11 Eyl 2011, 00:33

Merhaba

Yaşadığım yerde Güneş enerjisi panelleri satışı ve montajı üzerine çalışan bir iş yeri açmak istiyorum. Bu iş yerini açmak için almam gereken eğitim yada çalıştıracağım elemanların almaları gereken eğitim veya sahip olmaları gereken sertifikalar nelerdir ?
tteneke

Teşvik ile ilgili bilgi

İleti kaper28 15 Eyl 2011, 22:48

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle hepinize merhaba, bu forumu bulduğuma çok sevindim çünkü bana yardımcı olacağınıza inanıyorum. Arkadaşlar ilk önce şunu sormak istiyorum:

50kw/h saatde 50 kw üretim anlamına mı geliyor ?

Şirketimiz premix fabrikamızın arazisine 50 kw/h bir ünite kurmak istiyor. Bunun maliyetini nasıl hesaplayabilirim ? Ayrıca bir de 6094 sayılı yasa da bazı teşvikler gördüm. Örneğin Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi 13,3 ABD Doları Cent/kwh bana bunun da ne anlama geldiğini anlatırsanız çok çok sevinrirm .

Ayrıca bir firma bize teklif gönderdi ve watt başına maliyeti 3,5 Dolar olarak belirtmişler, sizce nasıl bir fiayt bu (Fotovoltik sistemde)

Hepinize çok çok tsk ediyorum
Saygılarımla
Serdar
kaper28

İleti kaper28 15 Eyl 2011, 22:55

deme ki o zaman 50 kw/h bir sistem yaklaşık 70.000 tl civarına mal olacaktır. Peki bunu devlete satma sanşımız nedir ? Devletin alış fiyatını nerden öğrenebiliriz?
kaper28

İleti Solar 16 Eyl 2011, 21:33

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle hepinize merhaba, bu forumu bulduğuma çok sevindim çünkü bana yardımcı olacağınıza inanıyorum. Arkadaşlar ilk önce şunu sormak istiyorum:

50kw/h saatde 50 kw üretim anlamına mı geliyor ?

Şirketimiz premix fabrikamızın arazisine 50 kw/h bir ünite kurmak istiyor. Bunun maliyetini nasıl hesaplayabilirim ? Ayrıca bir de 6094 sayılı yasa da bazı teşvikler gördüm. Örneğin Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi 13,3 ABD Doları Cent/kwh bana bunun da ne anlama geldiğini anlatırsanız çok çok sevinrirm .

Ayrıca bir firma bize teklif gönderdi ve watt başına maliyeti 3,5 Dolar olarak belirtmişler, sizce nasıl bir fiayt bu (Fotovoltik sistemde)

Hepinize çok çok tsk ediyorum
Saygılarımla
Serdar

kW güç, kWh enerji olarak algılayalım. Sistemin toplam üretiği veya tüketiği amper-voltun saatlik bazda bilgisi. 2kW'lık bir ısıtıcımız 1 saatte 1kWh enerji tüketir ve elektrik faturasında da 1kWh değeri olarak bölgeye göre değişmekle birlikte 25-30 krş öderiz.

50kW/h yanlış bir tanımlama gibi, günlük toplam ihtiyacınız kaç kWh olduğunu belirleyin. Teşvik sistemi tam oturmuş değil, biraz zamana daha ihtiyacı var ve diğer konuları incelerseniz belirli trafo merkezlerine bu enerjiyi satabilirsiniz veya çift yönlü sayaçlar (yeni bir düzenleme ile gelmesi bekleniyor) gündüz şebekeye enerji vereceksiniz geceleri de enerji alacaksınız, ay sonu faturanızda bu ötelenecek.

Fotovoltaik sistemin maliyeti; panel tipi (mono, poli, a-si vs) tipine, inverter, batarya (akü), kablo vs. tipine göre oldukça farklılık gözetmektedir. Bunları bilmeden fiyat konusunda bir yorum yapmak yanlış olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti gokhan_sivritepe 17 Eyl 2011, 22:30

merhaba emegınıze saglık çok bigilendirici ve yararlı bır sıte .
ben ist oturmaktayım evim güney cephe yanı saba08,00 19,00 kadar baya sıcaklık ve ışık oluyor yanı guneşi göre biliyorum.
1.ci sorum bulutlu havalarda güneş panelleri randuman verırımı ?
2.ci sorum evımde 1 televızyon 1uydu alıcısı 1 bılgısayar 1 buz dolabı çamaşırmakınası ve bulaşık makınası var bunalrın beslemek için kaç kW güce ıhtıyacım var hadı %50 beslemek iççin diyelım yanı hadı 125 watt panellı kurduk 2x90 amper akü koyduk ama invertöre gelınce kaç amper olamsı gerektıgını bılmıyorum bılgısayar ups sıne adaptor ıle 12 volt verıyorum tv ve uydum sorunsuz çalışıyor ups 300 watt sanırım evıme aylık gelen elektrık faturasıda 50- 55 tl geçmiyor ?
3. cü biz bu solar hücrelerı evde yapamayızmı yanı hammedesı nedır ben sılıkon dıyınce aklıma foto pozları geldı onları denedım bır cacık olmadı cd ustune bakır ve çinko koydum yıne olmadı bu nasıl bır sılıkondur açıklarsanız sevınırım.
4.cü akü kontrol cıhazları var 2x90 akü için nasıl bır akü konturol cıhazı lazım ?
şimdilik bu kadar yardımlarınız iççin teşekür ederım .
gokhan_sivritepe

İleti Solar 25 Eyl 2011, 15:21

Merhaba,

•Panel tipine göre bulutlu havalarda verim farkı olmaktadır, kristal tipli hücreler güneş ışınımının düşmesinden (bulut, bölgesel gölge, açı vs.) daha çok etkilenirler, lakin ince film güneş hücrelerinde verim kaybı daha azdır. İnce film güneş hücreleri gölgelenme olaylarından hem daha az etkilenmekte hem de daha ucuzdurlar.
•Burada vermiş olduğunuz ortalama değerler (bir televizyon ama 100wh tüketeni de var 2kwh tüketeni de) pek faydalı olmuyor, bu yüzden ortalama aylık tüketiminizi kWh olarak belirtmeniz faydalı olacaktır.
•50TL elektrik faturası geliyorsa 7kWh/gün tüketim söz konusu, %50 beslemeli için 4kWh/gün sistem kurmanız gerekecektir, sitede 1kWh üzerinden birçok hesaplama mevcut, inceleyiniz.
http://www.gunessistemleri.com/uretimsureci.php hücre yapımı, internette karartma yolu ile yapılanları da var ama işlevsel değil.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Melez Sistemler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir