Soru / Cevap Bölümü

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Re: Soru / Cevap Bölümü

İleti duman 08 Kas 2011, 15:15

Aradığım sorunun cevabını da burada aldım, güneş enerjisi hakkında böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkürler.
duman

Ynt: Soru / Cevap Bölümü

İleti Solar 07 Şub 2012, 19:14

Ömer yazdı:Ben 4x10m. ebadındaki kapalı yüzme havuzumu güneş enerjisi ile ısıtmak istiyorum. Havuz ısıtmada kullanılan hasır gibi serilen 8 m2’lik kollektör bulunan bir paketin 300$ civarında olduğunu ve 45 m2’lik bir havuzu ısıtmak için yeterli olduğunu belirtmişsiniz. Bu ürünü hangi firmadan temin edebilirim. Varsa bu konuda değişik ısıtma seçenekleri sunan firmaların da iletişim bilgilerini gönderirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Camsız kollektör olarak adlandırılan bu sistemleri Türkiye'ye ithal eden bir firma yok veya bilmiyorum. Bunların üreticisi Enersol adlı Kanada'lı firma fakat ebay.com gibi sitelerde buna benzer birçok ürün bulunmakta. Paket olarak temin edebilirsiniz.
Enersol: http://www.enersol.com

Not: Çatınızın güneye baktığına ve eğiminin 35-45 derece arasında olduğuna emin olun, doğrudan çatıya monte ediliyor veya altına plaka koymanız gerekecektir.

Ülkemizde ki diğer firmaların çoğu bu hizmeti sunabilmektedirler. bknz. http://www.gunessistemleri.com/susirketleri.php

Saygılar.

Ömer yazdı:Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Firmaları inceledim. Ancak havuz ısıtma konusunda uzmanlaşmış olan firma çok az.Sizin listenin dışında üç firma daha görünüyor. Konerji, Eminsan ( İzmir firmaları) Vegahavuz (İstanbul firması).Ancak kullanacakları ürünler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığım için zorlanıyorum. Örneğin Vega Havuz küresel güneş kollektörü adında cam fanuslu bir sistem önermiş. Diğerleri bildiğimiz standart panelleri önermişler. Güneş kollektörleri konusunda bilgi alabileceğim bir site varmıdır? Değerli vaktinizi aldığım için kusuruma bakmayın. Teşekkürler

Ilıman iklime sahip bir ülkede yaşıyoruz, en azından bazı bölgelerimiz için. Dış havuzlarımızı da havaların sıcak olduğu veya ısınmaya başladığı aylarda kullanabildiimiz için mevsimlik havuz ısıtması yeterli.
http://www.gunessistemleri.com/havuzisitma.php
Burada yer alan bilgiler dışında kollektör tipi bilgileri de aynı katagoride yer almakta, Türkiye'de camsız kollektör olmadığı için düzlemsel ve vakum tüplü sistemler sunulmata, aralarında ki fark zaten sitede yazıyor.
Verimleri: En verimsizden; Camsız kollektör, düzlemsel kollektör, vakum tüplü..
Benim tavsiyem vakum tüplü sistem fakat bu sistemi hem havuz suyu ısıtmasında hem de sıcak su ihtiyacı için entegre kursunlar (su giriş-çıkışları farklı olmalı), yazmamalarına karşın bu sistemleri çoğu firma sunmakadır, iletişime geçmenizde fayda var. Ege bölgesi için Demir Solar veya sizin araştırdığınız vakum tüplü sistem sunan firmalar olabilir.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 07 Şub 2012, 19:21

Aydın yazdı:Merhabalar,
Sitenizi memnuniyetle takib ediyorum, tebrik ederim basarili ve cok faydali buluyorum.
Fotovoltaik ve hidrojen karma yontemle paket uygulama yaptirmak istiyorum.
Sistem saglayicilarda hidrojenle ilgili fazla bir bilgi ve sunum bulamadim.
Fotovoltaik ve hidrojen karma sistemin verimliligi,maliyetler,tedarigi,uygulama yapabilecek yerel firma bilgilerine ihtiyacim var;
Ayrica genel olarak sistemlerle ilgili sitenizde bulamadigimiz konularla ilgili kime basvurabiliriz,aydinlatirsaniz cok sevinirim.

Calismalarinizda basarilar diliyorum,Saygilarimla.

Hidrojen/güneş enerjisi çözümleri için halen araştırma çalışmaları süren yüksek verimliliğe sahip tendem hücreleri seri üretime geçmemiştir. Yabancı kaynaklarda yeterli bilgi bulunmasına karşın Türkiye'de gerekli ilgiyi görmemiştir. Yönlendirebileceğim yerli bir firma bulunmamaktadır.
,
Sitede bulunmayan konulardan kastınız arge çalışmaları devam eden ürünlerse yabancı kaynaklara yönelmeniz gerekecektir, akademik çalışmalar için güneş enerjisi hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa konu belirtmeniz faydalı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 15 Şub 2012, 18:39

Meriç yazdı:Merhaba,

Ankara Eskişehir yolu 29.km

Toki Turkuaz Vadisi 128 Blok çatısı için güneş paneli taktırılmasının artı ve eksilerini araştırıyoruz.

Sitemize gelerek veya teknik bilgileri tarafınıza göndererek aşağıdaki bilgileri alabilirmiyiz?

1-Aylık olarak coğrafi konumumuzda ne kadar elektrik elde edebiliriz?
2-Max elektrik için kurulması gereken panel kapasitesi ve ücreti ne kadardır?
3-Taksit imkanı veya yap işlet devret modeliniz varmıdır?
4-Kışın güneş yok iken veya elektrik üretimi talebi karşılmaz ise normal enerjisa elektriği ile beslenme olanağı varmıdır?
5-Kampanyalı fiyatlarınız nelerdir?

Saygılarımla

1- 1KWh (hücre tipine göre m2 değişecektir, 6-12m2 arası) panel ile aylık 135kWh elektrik enerjisi elde edebilirsiniz
2- Maksimum bir değer sonsuzu temsil eder, kullanılabilir çatı alanı ne kadardır?
m2 başına en ideal panel tipi Monokristal hücrelerdir ve 0,17kWh/m2 alan değeri ile çatı alanınıza göre günlük üretebileceğiniz enerjiyi bulabilirsiniz. Maliyeti hücre tipine göre değişmekle birlikte 2-3$/Watt civarındadır.
3- Ticari faaliyeti olan bir site değildir, ürünler için fiyat teklifinde bulunmayınız. "Türk Firmaları" başığı altında ki firmalar ile iletişime geçiniz.
http://www.gunessistemleri.com/pvsirketleri.php
4- Kurulan sistemler şebekeye bağlı veya şebekeden bağımsız olarak iki tiptir. Şebekeye bağlı sistemleri tercih etmeniz gerekecektir
5- Madde 3'e bakmanız yeterli.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti denizci 21 Şub 2012, 16:55

ARKADAŞLAR BEN YENİYİM.EMEKLİ OLUP NACİZANE UFAK BİR TEKNE ALDIM.TEKNEDE BUZDOLABI,GPS,RADYO,TELSİZ VAR.UZUN YOLCULUKLARDA AKÜ SARJLARIM BİTİYOR.PANEL ALIP ŞARJ ETTİRMEK,PAHALI OLAN MARİNA ELEKTRİĞİNİ KULLANMAK İSTEMİYORUM.TEKNEM 12 VOLT ELEKTİRİK SİSTEMLİ.NORMAL PANEL İLE MARİN PANEL FARKLIMIDIR.NORMAL PANEL KULLANABİLİRMİYİM?NE ÖNERİRSİNİZ?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
denizci

denizci

İleti Solar 21 Şub 2012, 19:00

Fotovoltaik panellerden elde edilen elektrik doğru akım olduğu için akülerin şarj için ideal bir yöntemdir, sadece akım düzenleyici olarak regülatör almanız yeterli. Panel fiyatları oldukça düşmüş durumda;
240W fotovoltaik panel 350$ civarında, günülük 1kWh elektrik elde edebilirsiniz ve 12voltluk 80Ah aküyü şarj edebilirsiniz.
10 yılda 3650kWh elektrik elde edebilirsiniz ve 1kWh masrafınız 25kuruş civarında olur (her zaman kullanmayacağınız için bu değer daha yüksek olacaktır)
Derin Marin bu tip ürünler sunmaktadır; http://www.derinmarin.com/

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti denizci 24 Şub 2012, 12:29

SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.MARİN MALZEME SATANLAR NORMAL MALZEMELERDEN 2 YADA 3 KAT FAZLA FİYAT SÖYLÜYORLAR.HER TEKNESİ OLANI ZENGİN SANIYORLAR.SİZİN BAHSETTİĞİNİZ FİYATA ÜRÜNÜ NEREDEN BULABİLİRİM ACABA?İYİ BİR USTAM VAR MONTAJ İÇİN AMA MALZEMEYİ NEREDEN ALACAĞIMI BİLMİYORUM?BAHSETTİĞİNİZİ PANELİ NEREDEN ALABİLİRİM?
denizci

İleti burcumugan 28 Şub 2012, 23:25

Merhabalar, sormak istediğim bir konu var .

Panellerin verimliliğini yükseltebilmek için hazır panellerle yapılabilecek bir şey var bildiğiniz. şimdiden teşekkürler.
burcumugan

İleti Solar 29 Şub 2012, 18:08

denizci yazdı:SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.MARİN MALZEME SATANLAR NORMAL MALZEMELERDEN 2 YADA 3 KAT FAZLA FİYAT SÖYLÜYORLAR.HER TEKNESİ OLANI ZENGİN SANIYORLAR.SİZİN BAHSETTİĞİNİZ FİYATA ÜRÜNÜ NEREDEN BULABİLİRİM ACABA?İYİ BİR USTAM VAR MONTAJ İÇİN AMA MALZEMEYİ NEREDEN ALACAĞIMI BİLMİYORUM?BAHSETTİĞİNİZİ PANELİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Türkiye'de yaygınlaşmadığı için firmala arası fiyat farkı oldukça yüksek, sürümden değil de proje bazlı kar sağlanıyor
http://www.gunessistemleri.com/pvsirketleri.php burada bulunan firmalardan fiyat teklifi isteyebilirsiniz, yurtdışında ki indirimler ne yazık ki ülkemize geç yansımaktadır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 29 Şub 2012, 18:21

burcumugan yazdı:Merhabalar, sormak istediğim bir konu var .

Panellerin verimliliğini yükseltebilmek için hazır panellerle yapılabilecek bir şey var bildiğiniz. şimdiden teşekkürler.

4 etken söz konusudur;
- Güneş ışınlarını dik olarak alması gerekmektedir; bunun için orta ve büyük çaplı projeler de güneş takip sistemleri mevcuttur ve ideal bir çözümdür, bunun dışında panel konumlandırılması için yaz aylarında 30 derece, kış ayları için 45 derece şeklinde mevsimsel olarak ayarlanabilir veya standart 33-34 derece ile sabitlenebilir (değerler Türkiye içindir ve %2-3'lük bir verim farkı yaratmaktadır)
- Sıcaklık etkisi; panel verimlilikleri %6-16 arası değişmektedir ve kalan enerji ısıya dönüşmektedir http://www.gunessistemleri.com/fotovoltaik-sicaklik.php bu yüzden yüksek rakımlı veya rüzgarlı bölgelerde daha verimli çalışmaktadırlar.
- Hücre sayısı; güneş panelleri üzerine yerleştirilmiş olan hücre sayısı artıkça verim kaybı yaşanmaktadır ve panel sayısının artması da bu kaybı yükseltmektedir.
- Ömür faktörü; firmalar 25 yıl garanti vermesine karşın ilk 10 yılda %8-16 arası bir verim kaybı gözlenmektedir (hücre tipine göre bu değerler değişmektedir)
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir