Soru / Cevap Bölümü

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Ynt: Soru / Cevap Bölümü

İleti burcumugan 01 Mar 2012, 01:00

öncelikle çok teşekkür ederim :)
güneş panellerinin soğutulması için yapabileceğimiz basit birşey varmıdır verimlilik artışı sağlamak için ?
aklıma ilk gelen su püskürtmek ama ışığın kırılması durumuda olabilir bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

TEŞEKKÜRLER .. İYİ ÇALIŞMALAR ..
burcumugan

İleti Solar 01 Mar 2012, 22:36

Aslında daha basit bir yöntemi var, melez sistemler;
Güneş panellerinin altına yerleştirilmiş olan hava veya su kanalları ile ister sıcak su isterse sıcak hava eldesi sağlanabilir (bakınız: http://www.gunessistemleri.com/pvthibrit.php )
Nem seviyesinin çok düşük, güneş radyasyonun yüksek olduğu çöl ortamlarında kullanılması sıcaklık yüzden mantıklı değildir.

Günde 2-3 defa su püskürterek soğutmak hem emeğinize yazık hem de verimlilik oranları üzerinde mevcut bir test sonucu yok :)

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

güneş paneli öneri

İleti ARMES 06 Mar 2012, 13:01

Merhaba,
Hesaplanan günlük tüketimi 2,2 kw(2-3 gün güneşsiz ortamda sorun yaşatmayacak) olan karavanım için ;solar sistem üretici firma 400W.panel ve 400A/h akü kapasiteli sistem önerdi.Panel hücreleri Hollanda malı imiş,aküler Fulmen AGM -ayrıca Victron MPPT şarj reg.
Benim araştırmalarımda Kyocera panel ve Trojan akülerin bu sistemlerde kaliteli oldukları yönünde.Sizinde konu hakkına önerilerinizi alabilirmiyim?
Teşekkürler.
ARMES

İleti Solar 06 Mar 2012, 18:43

400Wp panel ile günük 2kWh enerji üretebilirsiniz (bulunduğunuz konuma göre değişecektir ve karavanda panel açısını ayarlayamayacağınız için daha da düşük bir üretiminiz olacaktır). 12volt 400Ah akü de 4.8kWh'lik enerjiyi depolamanızı sağlayacaktır ve 2 günlük enerji ihtiyacınızı sağlar fakat 400Wp panel yetersiz görünüyor.

Paneller arasında marka yerine hücre tipinin ne olduğu daha önemli, karavanda kısıtlı alanınız olduğu için yüksek verimliliğe sahip hücre kullanmanız (monokristal) veya tam tersi düşük verimliğe sahip A-Si (güneş ışınlarının gölgelenme ve açı sapmalarından yaşanan kayıplar daha düşük olacaktır fakat daha geniş alan ihtiyacı oluşacaktır) seçmeniz de fayda var. A-Si fiyatından ve gölgelenmeden daha az etkilenmesinden dolayı tercih edilebilir, marka kriteri alt planda kalmaktadır.
FULMEN ve Trojan ABD markası, üretim yerleri hakkında bilgim yok ama Fulmen'nin akü konusunda geçmişi daha fazla ve daha yagın. Seçim yaparken şarj-deşarj sayısına (cycle life) bakmanız daha faydalı olacaktır.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 21 Mar 2012, 19:08

Metin yazdı:Merhaba, değerli bilgileriniz için teşekkürler.
Bir sorum olacak haftaya güneş sistemi yaptıracağım 30 vakum tüplü 210 litre vakum tüplerde hangisini tercih edeceğimizi yazarmısınız bakır olanımı yoksa aleminyum olanımı. birde bunların içinde boy çeşitleri var 1.500cm, 1800cm ve 2000 metre ilerleyen günlerde piyasadan problem yaşamadan bula bileceğimiz hangisi olur hangi boyutta olan vakum tüp yaptırmak gerekir. vakum tüpde dikkat etmemiz gereken nedir? bu konuda dökümanlarınızı okudum ama bunu da ayrıca cevaplarsanız çok sevinirim. saygılarımla.

Merhaba,

Bu durum ihtiyacızla alakalı bir durum; kaç kişilik bir aile olduğunuza ve ne kadarlık su ihtiyacınıza bağlı olarak değişir.
- İlk dikkat edilecek konu sistemin dolaşım türü olmalıdır, bu da bölgesel olarak değişmektedir. Soğuk iklim bögelerinde doğal dolaşımlı sistemlerde montaj hatasından veya bakımsızlıktan dolayı donma görülebilir.
- Bakır (Alüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır) olanın ısıl iletkenliği daha yüksektir, tavsiyem bu olacaktır (bknz: http://www.gunessistemleri.com/vakum-tuplu.php)
- Ebatarı Ø47 X 1500, Ø47 X 1800, Ø58 X 1800, Ø70 X 2000 şeklindedir, Ø58 X 1800 ( standartlaşmaya daha yakındır, çapından dolayı soğurucu yüzey alanı da büyümüş olur ve çoğu yerde bulabilirsiniz) Vakum tüplerinin ebatarı depo hacmine göre değişiklik göstermektedir, öncelikle ihtiyacınızı doğru berilemeniz gerekir.

Türk Firmaları: http://www.gunessistemleri.com/susirketleri.php
Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Chevalier 03 Nis 2012, 23:41

Herkese merhaba.
Hem temiz oluşu hem de yeni bir sektör oluşundan dolayı böyle bir topluluğun olması gerçekten sevindirici.

Yalnız dikkat ettiğim bir noktayı acaba ben mi kaçırıyorum yoksa yanlış mı düşünüyorum diye sormak istedim.
Fotovoltaik sistemlerde verimin elektrik üretimdeki önemi ön plana çıkıyor. Türkiye'nin günlük ortalama güneşlenme saatini 7,2 saat olarak düşünebilriz.
Sormak istediğim, örneğin günlük 5 kWh elektrik tüketimi olan bir evin, ihtiyacını hesaplarken 1 KW gücünde bir sistem yeterli olacak diye hesaplarken, ortalama günlük elektrik üretimini (1 x 7,2 = 7,2 kWh) olarak mı hesaplıyoruz?
Bu durumda fotovoltaik sistemin veriminin % 100 olması gerekmiyor mu? Fakat şu anda yüksek verim seviyesi diyebileceğimiz fotovoltaik modüller bile % 25 civarı verimlerde.
Yani elektrik üretimini ( 1 x 7,2 x 0,25 = 1,8 kWh) olarak hesaplamamız gerek değil midir?

Acaba ben mi bir noktayı kaçırıyorum diye şüpheye düştüm.
Chevalier

İleti Solar 04 Nis 2012, 00:20

Merhaba,

Tam olarak o şekilde değil, sonuçta gün ışıma süresi ortalama 7,2 saat fakat fotovoltaik paneller için yeterli ışıma miktarı ve açı değeri yeterli olmamakta.
http://www.gunessistemleri.com/potansiyel.php
Ortalama 308,0 cal/cm2-gün 3,6 kWh/m2-gün 7,2 saat/gün
Bizi ilgilendiren kısım aslında 3,6 kWh/m2-gün değeri ve bu yaz aylarında 8 kWh/m2-gün olmakta.

Panel kısmı;
http://www.affordable-solar.com/store/s ... olar-Panel
Burada yer alan panel 235Wp, 1638 x 982mm boyutunda 1,609m2, %14,6 verimlilğe sahip ve 140Wh/m2 değere sahip.

Sağlaması;

1kWp sistem 7,14m2 ve %14 verim kabul edelim.
Yaz ayları için 8 kWh/m2-gün değeri ile;

8 kWh/m2-gün x 0,14 verim x 7,14 m2 panel alanı = 8 kWh/gün
3,6 kWh/m2-gün x 0,14 verim x 7,14 m2 panel alanı = 3,6 kWh/gün

Bu yüzden hesaplama yapılırken 3,6-8 arası bir değer ile çarpılıyor ve ortalama 5 değeri alınıyor fakat efektif olan değer değildir.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 15 Nis 2012, 11:41

Tansel yazdı:Merhaba, güneyde hazır 2 dönüm arazi üzerine güneş paneli kurulumu ne kadar masraf tutar sizce ve bu işten kazanç elde edilirmi bu işi arazi sizinmiş gibi değerlendirip maliyet çıkarabilirseniz sevinirim. hatta bu iş için panel üreticisi firma kurulumu yapmak karşılığında ortak edilse(kabul ederlermi bilemem) ve arazi 5 dönüm olsa diyelimki siz ben ve panel firması ile yapılacak bu ortaklık karlı bir iş olabilir mi? hoşcakalın.
not: elektrik üretimi için

Yürürlükte henüz işleyen bir yasa bulunmamakta, bu yıl içinde teşvik kanunundan yararlanabilir projelerin faaliyete geçmesi planlanmaktadır lakin erken.
Yatırım konusunda geri dönümüşümü yılllar aldığı için projelerin %60'ı banka kredilerinden oluşmaktadır.
2 donüme 250kWp'lik güneş enerji tarlası kurulabilir ve maliyeti 800 bin TL'e civarında olacaktır ki kredi desteği olmadan zor bir projedir.
Türk firmaları ile iletişime geçebiirsiniz; http://www.gunessistemleri.com/pvsirketleri.php

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 13 May 2012, 13:09

İlk sorun çatının lodosa dayanmama problemi güneş panellerinde de karşınıza çıkması, bunun için dayanıklı konstrüksiyon kullanılması gerekir.
Doğalgaz maliyeti hava sıcaklığının düşük olduğu dönemde ortaya çıkar ki, bu dönemde güneşi de pek göremeyiz. Bu yüzden bina ısıtılması için güneş enerjisini kullanmak avantajlı değildir (hesabını yapan firmada yıllık bazda hesaplar fakat kış aylarında ki hesap dikkate alınmalıdır)
Günlük 6m3 sıcak su ifadesi yanlıştır, çoğu şehrimizde yaz/kış şebeke suyu 10C civarındadır ve 6m3'lük şebeke suyunu kaç dereceye çıkartarak sıcak su ifadesi kullanıldığı önemlidir (ve tabi ki hangi mevsimsel dönemde)

Günlük 100kWh elektrik eldesi için 20-25kWp'lik sistem kurulumu gereklidir ve maliyeti 100.000TL üzeri olacaktır, yıllık verim kayıplarından dolayı 30.000kWh civarında olacaktır. 100.000TL ile şebekeden 300.000kWh elektrik alınabilir ve sistemin en ideal şekilde kendini amorti etmesi 10 yıl sürecektir. (bknz: viewtopic.php?f=5&t=10 ---- viewtopic.php?f=2&t=166) Yıllık %30 bir düşüş gözlemlenmekte bu yüzden bu sistemleri şebeke elektriği olan bölgelerde kullanmak verimsiz) Türkiye için 2013-2014 yılı itibari ile elverişli bir durum söz konusu olacaktır

Sıcak su; apartman tarzı binada bunun hesabı karışık bir hal almaktadır. Güneş enerjisi ile bina ısıtılması için düşük sıcaklıkta kullanmak gereklidir (50C civarında yerden ısıtma olmalıdır) ve kış aylarında verimsizlik yaratmaktadır. Apartmanda ki kot farkından dolayı da sıcak suyun depolanacağı bölgeler iyi seçilmeidir, çatıda veya zemin katta depolanan sıcak suyun temini için 1-2dk suyu açık bırakmak ve tasarruf yerine su masrafının yaratılmasına yol açılacaktır (bknz: viewtopic.php?f=2&t=18)

Saygılar

sedat yazdı:Merhaba.Bursa Devrengeç caddesinde sırtını bir birine yaslamış A ve B bloktan oluşan 32 dairelik bir sitede oturuyorum.çatımız lodos nedeni ile devamlı sorun çıkardığından sökerek teras yaptık.Terasımız 800 m2 dir sitemiz merkezi sistem doğalgaz radyatör ısıtmalı olup bu yıl toplam 25 000 TL doğalgaz parası ödedik.sitemizin günlük Elektrik tüketimi takriben 150 KW/h dir. Bursa dışı bir firma ile telefonla yaptığımız görüşmede Günlük 100 KW/h Elektrik üretimi ile günlük 6m3 sıcak su temin edilen sistemin 230 000 TL maliyetle kurulabileceğini ifade ettiler. Benim düşüncem şu: Yıllık elektrik giderimizin parasal değeri takriben 25000 TL.Dogalgazda 25000 TL yılda tolam 50000 TL ödüyoruz bu sistem 5 yılda kendini amorti eder. Yukarıda vermeğe çalıştığım bilgiler ışığında aydınlatılmağa ihtiyacımız var. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür eder Saygılarımı sunarım.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti sedatulku 13 May 2012, 15:19

Sayın solar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Böyle bir sitenin varlığı ülkemin geleceği için bana umut ve gurur verdi Sonsuz teşekkürler.Başarı dileklerimle saygılarımı sunarım.
sedatulku

ÖncekiSonraki

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir