Günes Enerjisinde son durum

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Günes Enerjisinde son durum

İleti McDaim 17 Arl 2011, 12:30

Merhaba
Solar Enerji ürünlerinde son durum su sekilde özetlenebilir. Dünyadaki ekenomi krizi nedeni ile Solar enerjide en büyük müsteri olan Almanya ve takiben Avrupa"da pazar iyice daraldiginindan fiyatlarda inanilmaz bir düsüs yasanmistir. Su an Cin pazarinda fiyatlar W/ 0,75€, 0,80€ civarinda gezinmektedir. Bu fiyatlardaki düsüs gözlemledigim kadari ile Türkiye solar enerji piyasasina yansimamistir. Bazi Türk sitelerini inceledigimde perakende watt fiyati 2€ ile 3€ arasindadir. Biz su anda Avrupa pazarinda 1,60€ alici bulmakta zorlanirken Türkiye"de fiyatlarin neden halen daha yükse seyrettiginide anlayabilmis degilim.
Hybrid (Günes ve Rüzgar birlikte) Sistemler Türkiye"de pazar bulabilecegini zannediyorum. Bir cok firma Rüzgar Tribünü üretmeyi düsünmektedir. Ancak gerek teknolojik gerekse bilgi acisinda cok geride kalinmis oldugunu gözlemledim. Bu kafa ile bircok firma basarisiz olacaktir.
Bir gözlemimi aktarmak istiyorum. Samsun"da yeni yapimina baslanan 12 katli ikiz binaya 2x1kw Hybrid sistem kurdum. Bir firma yetkilisi duymus ve montaj alanina geldi. Dedi ki " bu rüzgar tribün rüzgara göre 180derece kendi ekseninde dönebiliyormu?" "Evet" dedim. "Eminmisin?" dedi, ayrica " Peki ya firtinali bir hava olursa nolcak. Bu ucar gider" Dedi. " Sistemde frenleme var. Belli bir hiza ulastiginda hem manyetik hem mekanik fren devreye giriyor" dedim. " Mümkün degil. Bunlarda fren olmaz " dedi.
Iste bu zihniyet,ve bilgi ile rüzgar tribün üretme düsüncesi vardi arkadasta. Sanirim ne demek istedigimi anladiniz.
Almanya"dan selamlar
Ahmet Demirbas
NepaSun UG
Almanya
McDaim

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir