Adana'da 250 kw cati gunes enerjisi sistemi

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Adana'da 250 kw cati gunes enerjisi sistemi

İleti gunesenerjisi 18 Tem 2012, 22:24

Oncelikle boyle bir kaynak hizmeti verdiginiz icin tesekkurler.

Adana'da bulunan bir isletmenin aylik elektrik faturasi 40 bin lira olmaktadir. Cati alani 2500 m2.
Bu fabrikanin catisina maksimum potansiyelde gunes enerjisi sistemi kurmayi planliyoruz.

(Once ruzgar enerjisi alternatifi gundeme geldi, fakat ideal kurulum noktasi, sebekeye hat vs gibi ekstra zorluklardan dolayi.verimlilik/maliyet orani gunes enerjisine gore dusuk olduguna karar verdik,eger ruzgar gulu konusunda aksi bir bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim)

Benim sorularim:

1. 2500 m2 kac kw lik sistem kurulabilir ? (Bizim hesaplarimiz yaklasik 1kw/10 m2 den yaklasik 250kw)

2. Bunun maliyeti ne olacaktir? (Bizim arastirmalarimiza gore yaklasik 350-400bin euro)

3.Ne kadar elektrik uretiriz? (Bizim hesabimiz aylik yaklasik, 5 saat * 250 kw* 30= 37500kwh )

4.Bu elektrigi 25 kurustan mi hesaplamaliyiz, 0.2 usd centten mi?
Aslinda burda sormak istediigm, tamamen yerli uretim gunes enerjisi sisteminin urettigi elektrigi, tuketimimizden az olsa da 0.2 usd /centten sebekeye satabiliyor muyuz?

5. Tamamen yerli uretim gunes enerjisi sistemi sizce mantikli bir cozum mudur?

6.Yillardan beri gelen engin tecrubenize dayanarak, hizla azalan maliyet egrisinde sizce boyle bir proje uygulamaya su anda gecirilmeli midir/onerileriniz nelerdir?

Cok fazla soru sordum , umarim cok vaktinizi almaz ve beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.Eminim vereceginiz cevaplar, benim gibi on arastirmayi yapmis ama detaylarda karisiklik yasayan bir cok insan icin aydinlatici olacaktir.

Guzel calismalarinizin devamini diler,tekrar tesekkur ederim.

Hakan Bayram
gunesenerjisi

Ynt: Adana'da 250 kw cati gunes enerjisi sistemi

İleti Solar 22 Tem 2012, 18:47

Merhaba,

1- Panel verimliliği %10 olarak hesaplarsak dediğiniz gibi 1kW 10m2 olacaktır.
2- Maiyet konusu biraz daha karmaşık, panel türüne göre değişme göstermekle beraber sistemin şebekeye mi yoksa akülü sistemi mi bağlanacağı farklılık yaratacaktır. 1kWp başına minimum 1400$ kurulum maliyetinden bahsedebiliriz.
3- Ortalama olarak doğru fakat panel sıcaklığı artıkça verim kaybı oluşmaktadır, özellikle Adana gibi sıcak bir bölgede; %5 panel, %5 invörter, %5 sistem kaybı derken bu sistem %15 verim (panelin %10-15 verimi dışında) kaybı yaşatacaktır.
4- Kendiniz kullanacaksanız 25 kuruş (sonuçta dağıtıcı şirketten bu fiyattan alıyorsunuz), şebekeye satacaksanız bknz: http://www.gunessistemleri.com/guneselektriktesvik.php fakat sistem işler konumda değildir.
5- Ne yazık ki tamamen yerli üretim söz konusu değil (güneş pili üretimi), çalışmalar olmakla beraber beklemekte fayda var.
6- Henüz erken olduğu kanısındayım, 2014 yılı doğru bir tarih olacaktır. Hükümetimizde bu yüzden midir bilinmez 4 yıldır yasayı işler bir konuma gelmemiştir. Panel fiyatları yıllık %30 bir düşüş göstermekte ve ideal fiyatı henüz yakalamamış gözükmektedir. Yasanın işer konumda olmaması, elektrik fiyatlarının aşırı yükselmiş olamaması, piyasada yaşanan durağanlık derken ister istemez bekleme sürecinin doğru olacağı kanısındayım.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir