Güneş enerjisi kollektörü silinir mi?

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Güneş enerjisi kollektörü silinir mi?

İleti CONCOR 10 Arl 2010, 18:59

Güneş enerjisinin kollektörleri yani camları ıslak bezle silinir mi, silinirse birşey olur mu, lütfen çok acil cevap bekliyorum.
CONCOR

Re: Güneş enerjisi kollektörü silinir mi?

İleti Solar 10 Arl 2010, 19:58

Güneş enerjisini soğurması için kullanılan eimici yüzey iç yüzeyde olduğu için bir sorun teşkil etmez. Üst kısımda bulunan camın da temel işlevi budur, dış etkilere karşı kollektörü korumak.
Bu sayede kollektör üzerinde ki tozları da aldığınız için verimde bir artış olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

güneş enerjisi acil

İleti CONCOR 11 Arl 2010, 16:09

çok teşekkür ederim birşey daha sorabilirmiyim size. benim aldığım evde güneş enerjisi vardı sıcak su deposu delindi yenisiyle değiştirdim yeni gelen depo biraz daha büyük öncekinden, ama şuanda benim güneş enrjim suyu çok ısıtmıyor 2 gün tam güneş gördü ama tam ısıtmıyor sebepleri ne olabilir depo değiştikten sonra az bişey ısındı daha da ısın ması gerekmiyormu
CONCOR

İleti Solar 12 Arl 2010, 16:16

Öncelikle hayırlı olsun. kış aylarının yaklaşması ile güneş ışınımı da azalacağı için yeterli sıcaklığa ulaşmamış olabilir veya kollektör alanı ile depo büyüklüğü arasında orantısızlık vardır. Şurada İzmir'in yaz ayları için basit bir hesaplama var http://www.gunessistemleri.com/suisitmaverim.php;
konum, mevsim, kollektör alanı, depo hacmi, kollektör tipi, şebeke suyunun sıcaklığı gibi değerleri yerine yazdığınızda sizde hesaplayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

güneş enerjisi

İleti CONCOR 12 Arl 2010, 19:39

saolun cevaplarınız için.ama ben o hesaplamadan hiçbirşey anlamadım açıkçası, neyse bakalım böyle dursunda yaz gelirse ne olacak bakalım ben düşündümde acaba kollektörlerde hava olabilirmi ama hava olsa kollektör girişleri ısınmaz değilmi benim kollektör girişleri sıcak birde diyorum kollektörlerin suyunu boşaltıp yenidenmi doldursam şimdiden beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.
CONCOR

İleti Solar 12 Arl 2010, 21:08

Havada olabilir ama bulunduğunuz yerde hele kış aylarında yeterli güneş ışınımı da olmayabilir (Bu aylarda Eskişehir'de yeterli ışınım yok, suyun yeterli sıcaklığa ulaşmaması da normal) . Daha büyük bir depoya geçiş yapıldığı için kollektör alanı yeterli gelmiyor olabilir.
Depo kısmı üste olanlardansa, üstünde hava pürjörü olmalı (http://www.gunessistemleri.com/dogal.php) şurada olanlardan, bu yüzden havadan kaynaklı bir sorun değildir.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir