Güneş enerjisi ile ev ısıtılması

Güneş Enerjisi Hakında Genel Yorumlar

Güneş enerjisi ile ev ısıtılması

İleti tarik 20 Tem 2009, 08:42

Güneş enerjisi ile şansımız var mı? Sitenizden baktığım kadarı ile su ısıtma sistemleri radyatörlere bağlanıyor veya yerden ısıtma sağlanıyor.
Ne tür bir sistem gerekli ve masrafı ne olur?
Teşekkürler.
tarik

Re: Güneş enerjisi ile ev ısıtılması

İleti Solar 20 Tem 2009, 19:14

Anladığım kadarı ile sorunuz, güneş enerjisi ile ev ısıtılabilir mi. Kısa ve net olmak gerekirse, koşullara bağlı.

Nedenlerine gelecek olursak, evlerimize ne kadar iyi izolasyon yaptırsakta oldukça büyük bir enerji kaybı olacaktır, bunun asıl nedeni camlardır, camlarımız çift cam olsa da ısı kaybı fazladır. Havaların soğuk olduğu aylarda, hem içerisini ısıtacak hem de bu kayıp enerjiyi öteleyecek kadar güneşli bir ülke değiliz (kış ayları ve havanın kapalı olduğunu varsayıyorum)
Havanın bulutsuz olduğu kış aylarında elektrik veya sıcak su eldesi sağlayabiliriz ama evimizi ısıtacak kadar bir enerjiyi devamlı olarak elde etmemiz oldukça masraflı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti tarik 25 Ağu 2009, 19:16

İlginiz için teşekkür ederim, bazı firmalar bu tip ürünler satıyorlar. Tasarruf amaçlı satılan bu ürünlerin işe yaraması için bölge ve bina koşuları oldukça önemli gibi.
tarik

İleti garagato 14 Kas 2009, 15:29

Yinede kuracağımız bir termik solar sistemlerle ıstma amaçlı yakıt tasarrufu sağlamamız mümkün.burada kollektörlerin verimi ve ebatı önem arz ediyor.eğer uygun çatı alanımız veye montaj yerimiz mümkünse mevcut ısıtma sistemine % 30 lara varan bir katkı sağlamamız mümkündür.yerden ısıtma sistemlerinde veya geniş yüzeyli panellerde sistem dahada verimli çalışabilir.
garagato

İleti Solar 16 Kas 2009, 19:30

Ev ısıtması için kullanılan sistemler genelde yerden ısıtma sistemleri, çünkü normal bir kat kaloriferi 70C sıcaklık ile çalışması gerekirken, yerden ısıtma ile 55C yeterli bir sıcaklık olarak kabul ediliyor ve işe de yarıyor.

Öncelikle satılan sistem üzerinden yorum yapmak gerekirse:
Güneş panelleri: 7 adet (toplamda 12,6 m2 alan)
Depo: 225lt
Öngörülen ısıtma alanı: 200m2
Fiyatı: 9000€ (paneller, depo, kontrol elemanları vs paket fiyatı)

Kış aylarında oratala güneş ışınımı 1,8kw/m2 kabul edilirse bu sistemin çalışma sıcaklığı olan 55C'a ulaşması için yeterli bir radyasyon miktarı değildir (225lt ve 12m2 panel). Ev ısıtması için sistemin tek artısı, suyu ısıtmaya 10C'tan başlayarak değilde 40C'tan (kış aylarında bu değeri görmek mümkün olabilir) başlayarak ısıtmak olabilir, fakat sistem 55C çalışma sıcaklığına ulaştığı anda güneş panelleri bu değere ulaşamayacağı için pek bir artısı olamaz gibime geliyor. Sonbahar ve ilkbahar gibi dönemlerede de bir artısı olabilir fakat firmalar bunu da sunmuyorlar, yaptıkları tek şey yıllık güneşlenme miktarını ortalama alarak hesaplamak fakat yazın evi ısıtmak gerekmiyor :)

Belki konuyu daha iyi açıklayan yerli veya yabancı bir yazı bulurum ve oldukça önemli bir konu olan ev ısıtılmasını da ana sayfada yayınlarım. Şimdilik 9.000€ gibi büyük bir miktar ile binanın Türkiye şartlarında ne miktarda ısıtıldığını bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti blueyes_86 14 Arl 2009, 16:45

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Adım Özcan.
Şu an evimizde soba kullanmaktayız ama önümüzdeki yıl doğalgaza geçmeyi düşünüyoruz.Şunu da belirtiyim yararı olur evimindış yapısında izolasyon yok onu da enkısa zamanda yapacağız.Ülkemizin güneşli günlerini yani yazlar hariç ele alırsak baya bi fazla oluyor.Benim aklıma gelen ise bu güneş enerji sistemleri ile evimi ısıtmak mümkün olabilir mi?Aklımdaki ilk şey aslında evin dış cephesinden sıvaların içine bakır boruları gömmek ve bunları çatıya yerleştirceğim kollektörle besleyip bodrum katından devirdaim etmekti.Bunun için yeterli kollektörü de hesaplamak gerekli tabi.he bu arada sıvanın üzerine de izalasyon düşünüyordum.,
Ama sitelerde bu suyun peteklere direk aktarılabileceği yazıyordu.Benim sorunum hem kendi düşündüğüm gibi olur mu?Hem de sizin projeleriniz nasıl yapılır?

Evim dört katlı toplamda 6 daire 1 dükkandır.evimin kapladığı alan 300 m2 dir.Dairelerim hemen hemen 80 m2 falan dükkanımda 30 m2 falan olması lazım.İstanbul anadolu yakasında sancaktepe de otruyorum.Denize de baya uzağım.BU verilerle beni aydınlatabileceğinizi düşünüyorum.
blueyes_86

İleti Solar 14 Arl 2009, 18:58

İstanbul için basit bir hesaplama yapalım:
Kış ayları (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart kabul ettim) için İstanbul'da ki günlük ışınım miktarı 8,1MJ/m2*gün,
30m2 kollektör kullanılırsa,
kış ayları olduğu için (kollektör ve çevre arasında oluşan sıcaklık farkından dolayı kollektör verimi de düşer) kollektör verimini 0,42, tesisat verimini 0,7,
Kış aylarında İstanbul şebeke suyu sıcaklığı 10C.

Kollektörler;
q= 8,1 * 0,42 * 0,7 = 2381 kj/m2 günlük enerji üretir.
q= 2381 * 30 = 71.442 kj toplam enerji üretilir, bu da yaklaşık 20 kWh enerjiye eşittir, elektrik fiyatı 21 kuruş/kWh kabul edilirse günlük 4,2TL'lik enerji üretmiş olursunuz.

Hesaplamanın basit olması açısından çoğu etken göz ardı edilmiştir. Asıl belirtmek istediğim izolasyon ve ortalama büyüklükte bir dairenin ısınma ihtiyacı 90kWh/gün. Güneş enerjisi ile ev ısıtılması için sistem kursanız bile (30m kollektör alanı) bu sadece şebeke suyunnun ilk ısıtılması için yeterli bir enerji üretebilir ve maaliyeti 10.000€ üzerinde olur, kendini 10 yılda ancak amorti eder.

Bu tip ısıtmalar için yerden ısıtma uygulanır, dış cehpeye uygularsanız oldukça büyük bir ısı kaybınız oluşur, o yüzden zemine uygulanır.
Resim
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Solar 24 Oca 2010, 21:50

Aslında yaz aylarında 25MJ/m2*gün'lük ışınım olmaktadır ve bu 30m2 kollektör alanı ile 100kW enerjiye eşit olur ama, yazın depolayalım, kışın kullanalım türü bir yaklaşım şimdilik yok. Depolandığı taktirde çok rahat bir şekilde ev ısıtılması için de kullanılır.

Şimdilik doğalgaza devam, şehirlere göre değişmekle birlikte;
İstanbul: 0,068469 TL/kWh , günlük (100kW): 6,84TL, aylık (30 gün): 205,2TL
Ankara: 0,067826 TL/kWh, günlük (100kW): 6,78TL, aylık (30 gün): 203,4TL
İzmir: 0,058870 TL/kWh, günlük (100kW): 5,88TL, aylık (30 gün): 176,4TL

Ödemeye mahkumuz, ta ki güneş enerjisi ile ısıtma sağlanana kadar.

Not: Konforlu bir mekan 22C sıcaklığa ve %45 nem oranına sahip olmalıdır. 100m2'lik bir daireyi ısıtmak için kış günlerinde 80-100kW enerji kullanılır.
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ynt: Güneş enerjisi ile ev ısıtılması

İleti Solar 07 Şub 2012, 19:12

Gelen sorular;

Erdal yazdı:selam bizim 2 dairelik evimiz var bunla ilgili sorularım var güneş enerjisi ile elktrik tesisatı kaç paraya olur ve bu akünün ömrü kaç yıldır ve yaz kış ısıtma sistemini de besleyebiliyormu?yani bu sistemi kurduğumuz zaman ısınma sıcak su ve ihtiyacımız olan elektriğimiz olacakmı?teşekür ederim hayırlı işler

Fatih yazdı:Müstakil evime bu sistemden kurdurmak istiyorum. Ayrıca ısınma sistemide (Kalorifer) buna eklenebilirmi. Konu hakkında daha detaylı bilgi verirseniz memnun olurum. Birde İstanbul dışına kurulum yapıyormusunuz ve servis imkanı varmı?

Teoman yazdı:Ankara'da 180 m2 civarında çatı dubleks bir dairem var. bu dairede;

1- sıcak su ihtiyacı için güneş enerjisi maliyeti = x TL
2- sıcak su+kombili ısıtma maliyeti (kombi ve tesisat var) = x TL
3- sıcak su+kombili ısıtma+klima soğutma enerjisi desteği = x TL

olarak üç ayrı opsiyonun maliyetlerini yaklaşık olarak öğrenmek isterim.
bu konularda tekliflerinizi öğrenebilirsem sevinirim. teşekkür eder, iyi günler dilerim.
İyi günler

Sadık yazdı:Biz firma olarak günlük 20 ton buhar basıncı kullanan bunu için de 5-7 ton günlük kömür kullanan bir fabrikayız. Güneş enerjisi ile ısıtmak zorunda olduğumuz suyu belirli bir ısıya çıkarmak istiyoruz.

Bu şekilde çalışmalarınız var ise görüşmek istiyoruz.

Mikail yazdı:iyi gunler,

tavsancali kulu/konya dan.

ben sizden biraz bilgi almak icin bu mesaji yaziyorum.
iki katli evim var suanda baymak mazotlu kaloriferkazanim var sicak suyuda kaloriferden aliyorum, birde elektrikli sohben bosch markasinda 80 litrelik.
bu sistemi gunesenerjisi ile birlestirmek istiyorum.
enerjiyi gunesten alip depolamak, gunesten sicak su ve kalorifer sicakliginida faydalanmak istiyorum.
bu bana kaca mal olur. bayilikta sonra alabiliriz iki ay sonra avrupadan dondugum zaman
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ynt: Güneş enerjisi ile ev ısıtılması

İleti EFE676 06 Mar 2012, 10:11

Burada sorular soruluyor cevaplar bizler tarafından da verilebiliyormu ???
EFE676

Sonraki

Güneş Enerjisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir