Güneş Enerji Sistemleri

 

Doğal Dolaşımlı Kapalı Devreli Sistem

 

Kapalı devreli sistemlerde toplayıcıda dolaşan sıcak akışkan, boyler adı verilen bir ısı değiştiricisinden, ısısının bir kısmını kullanma temiz suyuna verir. İki su birbiri ile karışmaz. Böyle yapılmasının amacı toplayıcıda dolaşan akışkanın içinde antifrizli su konularak kış aylarında donmanın önlenmesidir. Kış aylarında da güneşli günlerde sıcak su temin edilmesi sağlanmış olur. Sistem doğal dolaşımlı olduğundan toplayıcının üst kısmı ile deponun (boylerin) alt kısmı arasında yine 30-50 cm yükseklik farkı olmalıdır.

 

Boylerler yatık yerleştirilebildiği gibi düşey de yerleştirilebilirler. Boylerler ısı alış verişini sağlamak için çift cidarlı (gömlekli) tapılabildiği gibi serpantinli de yapılabilmektedir. Çift cidarlı boylerin iki cidar arasından ce serpantinli boylerin serpantin içinden toplayıcı dolaşan sıcak akışkan geçerek depo içinde bulunan kullanma sıcak suyunu ısıtır. Doğal dolaşımlı sistemlerde serpantini iyi tasarımlamak gerekir aksi takdirde sistem verimli çalışmaz. Çünkü serpantin borularında basınç kaybı fazla olur ve bu basıncı doğal dolaşımın etken basıncı karşılanmaz ve su sirkülâsyonu istenilen düzeyde olmaz. Serpantinli boylerler dik yerleştirilmelidir. Toplayıcı kısmı kapalı devre olduğu için ısınan suyun genleşmesinin alınabilmesi için sisteme açık ya da kapalı genleşme tankı konulmalıdır. Kapalı genleşme tankı konulması durumunda su doldurma vanası, otomatik hava purjöride konulmalıdır. Boylerler kapalı sistem olduğu için binanın kullanım suyu basıncı boylerde ki basınçla aynı olur. Bu da çeşme vb. elemanlarda ki su debilerinin iyi olmasını sağlar. Kullanma suyunun giriş borusu boylerlerin alt kısmına, çıkış borusu da üst kısmına bağlanır.

 

Güneş enerjisi

 

Not: Su özelliği gereği 4oC üzerinde yoğunluğu azaldığı için sıcak su üst kısımda yer alır. Su 4oC altında da yoğunluğu azalmaktadır,

 • +100oC'ta suyun yoğunluğu 958,4 kg/m3
 • +40oC'ta suyun yoğunluğu 992,2 kg/m3
 • +20oC'ta suyun yoğunluğu 998,2071 kg/m3
 • +4oC'ta suyun yoğunluğu 999,9720 kg/m3
 • 0oC'ta suyun yoğunluğu 999,8395 kg/m3
 • -10oC'ta suyun yoğunluğu 998,117 kg/m3
 •  

  Uygulamalarda ki örnekleri

   

  Uygulamalarda örneklerinde müşteri tercihine göre; kollektör tipi ve büyüklüğü, boyler tipi ve hacmi, elektrikli ısıtıcı tipi, kapalı genleşme tankı tipi ve montaj aksesuar tipine göre değişiklik göstermesinin yanında genel olar satılan paket setlerinden örneklere değineceğiz.

   

  Doğal dolaşımlı paket sistemleri

   

  Doğal dolaşımlı su ısıtma sistemleri
  Su dolaşımı şebekeye bağlı olmasından dolayı her hangi bir basınç problemi yaşanmaz, içerisinde ki antifriz sayesinde de -20oC sıcaklığına kadar donma sorunu gözükmez.

   

  Doğal Dolaşımlı Güneş Enerjisi Sistemi
  Kollektör Tipi Alüminyum Seçici Yüzeyli
  Kollektör Boyutları (mm) 1940 x 860 x 90
  Kollektör Alanı 2 x 1,67 m2
  Boyler Tipi Çift Cidarlı (Gömlekli)
  Boyler İç Yüzeyi Titanyum oranı yüksek çift kat emaye kaplama
  Boyler Isı İzolasyonu 50 mm Poliüretan
  Boyler Aksesuarları Magnezyum Anot (Korozyon için koruma)
  Boyler Hacmi 170 litre
  Boyler Çapı 510 mm
  Boyler Uzunluğu 1627 mm
  Boylerin Kendi Ağırlı 79 kg
  Elektrikli Isıtıcı (Güneş ısısına takviye amaçlı) 2 kW
  Boyler Emniyet Seti Basınç regülatörü, çek valfi, emniyet ventili
  Kapalı Genleşme Tankı 12 litre
  Antifriz 15 litre
  Fiyatı 1.950 TL + 300 TL montaj seti

   

  Not: Burada yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, üreticilerin sunduğu sistemler farklı olabilir, 800TL'den başlayan fiyatlar ile bu tip sistemler sunulmaktadır.

  Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
  2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012