Güneş Enerji Sistemleri

 

YEK (Yenilenebilir Enerji Kanunu)

 

Türkiye de yasal düzenlemeler ve güneş enerjisinden elde edilen elektriğin teşvik fiyatı

 

Türkiye'nin güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli 380 milyar kW olmasına rağmen bu potansiyelin yüzde 1'inden dahi yararlanmıyor. Güneş enerjisinin su ısıtma amacıyla kullanılmasında dünyada ilk üç içinde yer alan Türkiye, elektrik üretme amaçlı kullanılan sistemlere yatırıma ancak 2007'de başladı. Güneş enerjisine ticari anlamda yatırım yapabilmesi devletin alım fiyatını yüksek tutarak teşvik etmesini gerekli kılıyor. Şu anda bulunan mevzuat 2005'te çıkarılan 25819 sayılı kanun ve 2001'de çıkarılan 4628 sayılı elektrik kanunu temelinde şekilleniyor. Yapılan değişiklikler ile yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriğe alım garantisi getirildi ve 500 kW'tan az olan üretim tesisleri için lisans alma zorunluluğunu ortadan kaldırıldı. 25819 sayılı yasa ise bu kaynaklardan elde edilen elektriğe alım garantisi getirirken, tarifeyi 5-5,5 avro sent/kWh olarak berileniyor. Güneş enerjisinde geri kalmamızın nedeni de aslında tam olarak bu durumdan kaynaklanıyor, çünkü alım garantisi çok yüksek olan kurulum maliyetleri, yatırımcıları bu alandan uzak tutuyor.
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi (Kanun No. 5346 Kabul Tarihi : 10.5.2005)
Beklenen YEK (Kanun Teklifinin Metni)

 

Yeni yapılan düzenleme ile fotovoltaik güneş enerjisi alım fiyatları, ilk 10 yıl için 28 eurocent/kWh, ikinci 10 yıl için ise 22 eurocent/kWh olması bekleniyor. Mayıs 2009'da yasanın yürülüğe girmesi bekleniyor. Rüzgar enerjisinden üretilen elektrik için ise beklenen fiyat 7 eurocent/kWh.

 

Bu sayede fazladan ürettiğiniz elektriği devlete uygun bir fiyat ile satabilirsiniz fakat unutulmaması gereken bu fiyatların diğer ülkelere nazaran oldukça düşük olması. Almanya 38 eurocent/kWh, Bulgaristan 36,7 eurocent/kWh, Yunanistan 45,82 eurocent/kWh.

 

 

<----------------Düzenleme 06.07.2009---------------------->

 

Yeni Ekonomi Bakanımız Ali Babacan, yenilenebilir enerjiye verilen fiyatları yüksek bulması ile fiyatlarda tekrardan bir düzenleme yapıldı. TBMM Genel Kurulu'nda revize edilmiş fiyat şu şekildedir.


 

Yenilenebilir enerji yasası çıkamadan revize fiyatları
Enerji kaynağına dayalı tesis Avrosent/kWhAvrosent/kWh
-- İlk 10 yılİkinci 10 yıl
Hidroelektrik 7-
Karada rüzgâr enerjisine dayalı 8-
Denizde rüzgâr enerjisine dayalı 12-
Jeotermal enerjisine dayalı 9-
Fotovoltaik enerjisine dayalı 2520
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisine dayalı 2018
Biokütle enerjisine dayalı 148
Dalga, akıntı, gel-git enerjisine dayalı 160

 

 

Not: Fotovoltaik panel ile elektrik üretimi evlerimizde kullanabileceğimiz bir yöntemdir, aşırı sıcak olmayan fakat güneş ışınlarının kuvvetli olduğu bölgelerde daha verimlidir.

 

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ile elektrik üretimi, daha çok yurt dışında çöllerde gördüğümüz aynalar veya seri bağlı sistemler ile yüksek sıcaklıkta su buharı elde edilerek bir türbin ile elektrik enerjisine çevrilmesini kapsamaktadır. Bireysel kullanıcılara uygun bir proje değildir, verimlilik için yüksek sıcaklık istediği için güney bölgelerimize kurulabilir.

 

<----------------Düzenleme 30.10.2009---------------------->

 

YEK (Yenilenebilir Enerji Kanunu) 1-2 yıl süre zarfı için geri çekildi. Bu süre zarfında ülkenin kendi ekipmanları ile yenilenebilir enerji üretmesi hedefleniyor. Kanunda büyük çalışması bulunan Soner Aksoy'da görevinden alındı. Detaylı bilgi için: Gaz-petrol lobisi yenilenebilir enerjinin önünü mü tıkadı? yazısını okuyabilirsiniz.

 

<----------------Düzenleme 29.12.2010---------------------->

 

YEK (Yenilenebilir Enerji Kanunu) yasalaşmış durumda, Yenilenebilir Enerji Kanunu.

 

YEK (Yenilenebilir Enerji Kanunu) teşvik fiyatları
Enerji kaynağına dayalı tesis Dolar sent/kWhDolar sent/kWh
-- İlk 10 yılİkinci 10 yıl
Hidroelektrik 7.3-
Karada rüzgâr enerjisine dayalı 7.3-
Denizde rüzgâr enerjisine dayalı --
Jeotermal enerjisine dayalı 10.5-
Fotovoltaik enerjisine dayalı 13.3-
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisine dayalı 13.3-
Biokütle enerjisine dayalı 13.3-
Dalga, akıntı, gel-git enerjisine dayalı --

 

Yenilenebilir Enerji Kanunu Teşvik Fiyatları

 

Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012