1 sayfadan 1. sayfa

Güneş ve Rüzgar enerjili melez sokak lambaları

İletiTarih: 19 Tem 2009, 21:18
Solar
ResimResim

Güneş ve rüzgar enerjisini kullanan bu çevreci yaklaşımın tasarımcısı ve üreticisi Urban Green Energy'dir. Üst kısımda bulunan rüzgar türbini 2. nesil türbin olup, dikey veya yatay konumda 300 w enerji üretebilmetedir. Orta kısmıa monte edilen güneş pilleri de 80 w'lık bir enerji üretme kapasitesine sahiptir.

Doğru konumlandırılmış bir sokak lambası 380 w'lık bir enerji üretebilmekte ve bu depolanmaktadır. Yüksek verimliliği olan LED ışıkalrı ile de aydınlatma sağlanmaktadır. Firma müşterilerine çevreci ve estetiği olan bir sokak lambası sunmaktadır.

Unutulmaması gereken ise, konumlandırma sırasında binalara çok yakın olması durumunda rüzgar türbülansa girecek ve türbinin verimsiz çalışmasına neden olacaktır. Açıkcası bana mantıklı bir proje gibi görünmedi, kandırmaca, reklam amaçlı bir proje daha :)

Kaynak: http://www.inhabitat.com/2009/07/13/hyb ... eet-lamps/

Re: Güneş ve Rüzgar enerjili melez sokak lambaları

İletiTarih: 23 Ekm 2009, 19:32
danger57
Neden olmasın en temiz enerji kaynaklarından biri yani rüzgar enerjisi,ülkemizde bir çok yer var böyle rüzgar alan ama değerlendiren yok malesef:) Hala vanasının kapanmasından korktuğumuz doğalgazdan üretiyoruz elektriğimizin bir kısmını:)