Dünyanın ilk melez güneş enerji sistemi

Hibrit sitemler

Dünyanın ilk melez güneş enerji sistemi

İleti Solar 18 Tem 2009, 18:27

Resim

Weizmann Enstitü'sü, AORA ile birlikte alternatif enerji alanında bir dönüm noktası oluşturdu. AORA lider İsrail güneş enerjisi teknolojisi şirketidir. Bu güney İsrail Kibbutz Samar bulunan dünyanın ilk hibrid güneş termik santrali başlattı. Bir güç kaynağı ve ilk lansmanı sırasında, İspanya, İsviçre, Avusturya, Şili ve Avustralya gibi diğer ülkelerden gelen misafirler de vardı.

AORA's istasyonu eşsiz sarı lale tasarımı nedeniyle "Güç Çiçeceği (Power Flower)" ismini almıştır. Bu güç istasyonu arazi yarım dönüm bir alanda bulunmaktadır ve otuz izleme aynası vardır. Bu otuz aynadan her biri gelen gün ışığını 30m yukarıda ki kuleye yansıtırlar. Bu kule 100 kW gaz türbini ile birlikte özel bir güneş alıcısı bulunur. Bu alıcı gün ışığını 1000 derecelik bir hava sıcaklığına (Celsius) dönüştürür. Şimdi bu ısı enerjisi ile doğrudan türbine gönderilerek termal enerjinin elektirk enerjisine dönüşümü sağlanır.

Bu sistemin diğerlerinden ayrılan noktası ise geceleri veya gün ışığının olmadığı zamanlarda bu türbinin alternatif yakıtlar ile beslenebilmesi. Yani doğalgaz, bio dizel gibi yakıtlarla sistemin çalışabilmesi. Bu sayede gün ışığının yetersiz olduğu zamanlarad elektrik üretilmesi sağlanacaktır. 100 kW modülerin entegre edilmesi ile büyük avantaj sağlanan sistem, bir kaç modülün arzalanması durumunda onlar tamir edilirken bile sistem çalışmaya devam edecektir. Fried'in açıklamasına göre ""Bu güneş enerjisi sisteminin büyüklüğü ve gerçekçi fiyatı ile bçlgesel geniş alanlara da uygulanabilir".

100 kW güneş enerjisi ve 170 kW kadar ısıl gücü bulunan AORA, gaz türbini ile avantajlı bir konumdadır. Bu tip yüksek sıcaklık uygulamaları çöl tipi veya sıcak bölgelerde kurulabilir. Türkiye için uygun bir sistem değildir.

Kaynak: http://www.alternative-energy-news.info ... r-station/
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 125
Kayıt: 07 May 2009, 16:47

Re: Dünyanın ilk melez güneş enerji sistemi

İleti danger57 21 Ekm 2009, 21:43

teşekkürler.
danger57
 
İleti: 3
Kayıt: 21 Ekm 2009, 21:41


Melez Sistemler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron