Gaziantep'ten Yükselen Güneşle PV Üretimi - SolarTurk

Güneş Enerjisi Sektörünmdeki Firma Haberleri

Gaziantep'ten Yükselen Güneşle PV Üretimi - SolarTurk

İleti Solar 09 Kas 2011, 14:08

Yıllık 60MW üretim kapasitesi ile Solartürk Türkiye Güneş Panelleri (Photovoltaic Module) sektöründe bir başarı hikayesi yazmaya hazırlanıyor.

Avrupadaki üreticiler kalitesinde PV Güneş Paneli üretecek olan Solarturk’ün CEO'su Hanifi Şireci “Aldığı yüksek güneş ışınımmiktarı ve coğrafi konumu itibariyle Doğu ve Batı arasında bir köprü niteliği taşıyan Türkiye, Avrupa'nın en umut verici PV piyasalarından biri olma yolundadır. Solarturk, yüksek teknoloji transferi ve kaliteli ürün anlayışı ile bu büyüklükde seri üretim yaparak da bir ilk olmanın kendilerine, yakın bir zamanda Türkiye Güneş enerjisinden elektrik üretim pazarı olgunlaştığında büyük artılar kazandıracağını” söyledi. Sadece yerli pazara değil ayrıca hücre tedariği konusunda görüşmelerin devam ettiği gibi kaliteli üretici firmalara da kendi markaları adı altında Avrupa kalitesinde OEM üretim yapmak için çalıştıklarını da söyledi.

Makine ve tüm teknolojik desteği, silisyumdan güneş paneli üretimine kadar anahtar teslimi makinaları kendi teknolojisi ile üretebilen dünyadaki tek firma olan Alman SCHMID firmasından sağlayan Solarturk CEO ‘su Hanifi Şireci “ Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Türkiye’deki PV Sistem kurulumları istenilen seviyeye gelemedi ve ancak sınırlı sayıda şebekeden bağımsız (off-grid) küçük kurulumlar yapılabildi. Ancak devlet tarafından PV Sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600MW olan PV Güneş Enerji Santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar, belirlenen zaman içerisinde PV Güneş Enerji Santralleri kurulumlarına yatırım yapmak için heyecanlı bir bekleyiş içerisindedirler. Ayrıca PV Hücre ve Panel üretim maliyetlerinin hızla düşmesi ve enerji fiyatlarının yükseliyor olması Türkiye’de özellikle 500kW altı lisanssız PV Sistem kurulumlarının yani ev ve endüstriyel bina çatıları üzerinde de ciddi şekilde arttıracaktır” dedi ve sözlerine “ Bu gelişmelere özellikle yerli üretime verilen ekstra teşvikler de eklenince Solartürk ürünleri kullanacak PV Sistem yatırımcıları için çok büyük avantajlar sağlayacaktır “ diye devam etti.

Resim

SCHMID Türkiye distribütörü PV Teknik Enerji firması Genel Müdürü Şahin Bostan ise ‘’Solartürk’ün elde ettiği yüksek teknolojik Know-How ile 60MW SCHMID Panel üretim hattı kullanacak olması hem üretim kalitesi hem de işletme giderleri açısından şüphesiz büyük avantajlar sağlamaktadır. SCHMID panel üretim hattında özellikle Stringer’ın yüksek hızlı ve çok düşük mertebelerde olan hata oranları ile sistemin önemli bileşenlerinden laminatörün ‘Stack’ sistemiyle kolaylıkla aynı alanda 120MW kapasiteye çıkabilmesi ve üretim giderlerini minimize edecek olan membransız çalışma ilkesine sahip olması Solartürk’ün üretim hızına, kalitesine ve maliyetlere direk etki edecek faktörler olacağını vurguladı.’’

Resim
SolarTurk
http://www.solarturk.com.tr
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 125
Kayıt: 07 May 2009, 16:47

Sektör Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google Adsense [Bot] ve 2 misafir

cron