Güneş Enerjisi ile Çalışan Gezi Teknesi

Güneş pilleri

Güneş Enerjisi ile Çalışan Gezi Teknesi

İleti Solar 14 Şub 2010, 19:23

Güney sahillerimizde daha sesiz ve temiz olacak! Güneş enerjisinin en uygun olduğu alanlardan biri de gezi tekneleridir. Yaz aylarında sezonun açılması ile başlayan geziler, güneşin en verimli olduğu zamana işaret etmektedir.

ResimResim

Gezi teknelerinin güneşli günler, geniş alan ve nispeten düşük hız gereksinimi ile birleşmesi ile ortaya çıkan bu fikir kullanıcılara temiz ve ekonomik bir yöntem sunuyor. 60-70 kişilik gezi tekleri ile 36km hıza çıkabilmek mümkün. Yaz aylarında metrekarede 140Wh elde edilebildiğinden 60 metrekarelik bir tekne ile 8,4kWh’lık bir enerji elde edilebilir. Teknenin hareket etmediği zamanlarda aküler şarj edilir, gerektiği anlarda güneş panellerine takviye şeklinde kullanılır. PV/T hibrit kolektörlerin kullanılması halinde, kolektörler deniz suyu ile soğutularak daha verimli bir hale getirilebilirler.

Dalyan’da hizmete geçmesi beklenen bu tür bir proje bulunmakta fakat orda ilk amaç elektrik enerjisini karada elde ederek, sonrasında teknelere aktarılması düşünülüyor. Bu sayede teknelere gerektiği kadar enerji verilerek geri kalan enerji başka amaçlarda kullanılabilir durumda olacak. Bu sayede Dalyan’da bulunan 600 tekne temiz ve gürültüsüz bir sisteme sahip olacak.

Kaynaklar:
Dalyan, Güneş Enerjisi Merkezi: http://www.beyazgazete.com/haber/2010/0 ... landi.html
Güneş tekneleri: http://www.mwline.ch
Kullanıcı avatarı
Solar
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 125
Kayıt: 07 May 2009, 16:47

Fotovoltaik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron