Güneş Enerji Sistemleri

 

Hibrit (Karma) Sistemler. Güneş enerjisi ile hidrojen elde ve kullanımı

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinde ki kesiklikleri en aza indirgemenin başlıca yolu karma sistemlerin kullanımı gelmektedir. Güneş fotovoltaik sistemlerin gerek rüzgâr ve gerekse diğer yenilenebilir kaynaklarla kullanımı sonucunda elektrik üretiminde süreklilik gerçekleştirmektedir. Dünyada kullanımı hızla artan bu sistemler ayrıca geleceğin yakıtı şeklinde ifade edilen hidrojen üretiminin temel enerji kaynağı, en temiz ve süreklilik gösteren yöntem olarak kabul görmektedir. Ülkemizde bu karma sistemlerin kullanımı özellikle sahil bölgelerinde rağbet görmesi beklenmektedir.

 

Hidrojen ile melez sistemler

Hibrit sistemlerde yeni çözümler de sunulmakta fakat bu tip sistemler halen test aşamasındadır. Üretilen enerjinin depolanma sorunu yüzünden, gündüzleri elektrolize edilen su, Hidrojen (H) ve Oksijen (O2) atomları ayrıştırılır. Bu sayede elektrik enerjisi kimyasal enerji olarak (hidrojen) depolanır.
Üretilen hidrojen geceleri veya daha sonra kullanılmak üzere depolanır.
Enerji gereksinimi olduğu zaman depolanmış olan hidrojen, yakıt hücreleri (bakınız: Yakıt Hücresi) yardımı ile tekrardan elektrik enerjisine çevrilir.
"Tandem cells" adı verilen bu hücreler, 2 katmanlıda %42 verim, 3 katmanlıda %49 ve sonsuz katmanlı halde %68 verim sunmaktadırlar.
Tandem cells (Tandem Hücresi)
Tandem cells'e gelen güneş ışınları burada bulunan suyu (H2O) ayrıştırarak hidrojen (H2) ve oksijen (O2) elde edilir. Plakaların fazlalaştırılması ile elektron daha fazla yol kat edeceği için verimi de artar.
Güneş enerjisi ile hidrojenin elde edilmesi ve depolanması
Kontrol ünitesi hem Tandem cells'e gerekli olan suyu karşılarken hem de Tandem cells'ten elde edilen hidrojeni kompresör yardımı ile depoya sıkıştırır. Elektrik gerektiği zamanda depoda ki hidrojen yakıt hücresine gönderilerek elektrik elde edilir.
Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012