Güneş Enerji Sistemleri

 

Güneş Enerjisi ile Bitki ve Tahıl Kurutma

 

Güneş enerjisi ile bitki ve tahıl kurutulması için harcanan enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede kontrollü bir biçimde kurutma sağlayabilirsiniz, yanma, kavrulma gibi etkiler görünmez. Sebze, meyve, fındık, çay, baharatlar gibi birçok malzemeyi kurutabilirsiniz. Güneş enerjisini soğurma veya özel yapılmış kurutma kutularında kurutabileceğiniz gibi, kollektörler yardımı ile ısıtılan hava ile de yapabilirsiniz, bu sayede havaya ek ısıtma da yapabilirsiniz.

 

İki farklı yöntem ile yapabilirsiniz;
Güneş enerjisi ile mısır kurutma1) Güneş kollektörlü ısıl kutu: Üzerinde güneş enerjisini soğuracak bir kollektör bulunan kurutma kutuları. Güneş enerjisi ile ısıtılan hava ile kurutma2) Güneş enerjisi ile ısıtılmış hava ile kurutma: Çatı veya duvara monte edilen kollektörler yardımı ile ısıtılan hava kurutulmak istenen malzemenin üzerine yollanır, istenirse ek ısıtıcı ile hava biraz daha ısıtılır.

 

Kurutma işlemi için hangi yöntemin seçildiğinin bir önemi yoktur, temel ilke bitkiden veya tohumdan suyun uzaklaştırılmasıdır. Bunun ne kadar hızlı ve ne kadar enerjiye ihtiyaç olduğunu 3 ilke beriler.
1) Malzeme tipi (yoğunluğu ve içerdiği nem miktarı).
2) Kurutulacak olan malzemeden geçecek olan havanın hacmi, sıcaklığı ve nem miktarı.
3) Malzemenin başlangıç ve işlem sonrasında istenen nem miktarı.

 

Nasıl Çalışır?
Çatıya veya duvara monte edilen kollektörler yardımı ile hava ısıtılır ve fan yardımı ile kurutulmak istenen malzeme üzerine gönderilir. Çalışma mantığı oldukça basittir, havanın sıcaklığı artıkça tutabileceği nem miktarı da artacağı için nemli malzemeden daha fazla suyunu buharlaşmasını sağlayacaktır (hava 20C'de 17gr/m3 su buharı tutabilirken, 50C'de 83gr/m3 su buharı tutabilir) . Kollektörler sayesinde ortam sıcaklığında ki havayı 20-30C daha ısıtmanızı sağlarlar ve kurutma hızınızın artmasını sağlarlar.

 

Kurutma işlemi;
1) Kurutma işlemi uygulanan tüm ürünlere uygundur.
2) Çay, kahve, baharat ve meyve için ideal yöntemdir.
3) Fasulye, fındık, pirinç ve gübre için de uygundur.

 

Petrol kaynaklı kurutma yöntemlerinden daha uygundur ve amorti süresi şaşırtıcı derecede kısadır. Güneş enerjisi ile kurutma ile hem doğal hem uygun bir kurutma yöntemi kullanmış olursunuz.

 

Güneş enerjisi ile kurutma Güneş enerjisi ile ısıtılan hava ile kurutma
Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012