Güneş Enerji Sistemleri

 

Küçük ölçekli rüzgâr türbinleri (1-6kW)

 

Rüzgâr gücünün, türbinler sayesinde elektrik enerjisine dönüşümüdür. Güneşin meydana getirdiği enerji 174,423,000,000,000 kilowatt/saat'tir, bunun %1-2'si rüzgar enerjisine dönüşür. Tüm yenilenebilir enerjilerde olduğu gibi rüzgâr enerjisinde de karbon salınımı yoktur. Türkiye'de birçok firma (Aksa, Fiba, Koç, Polat, Sabancı, Zorlu gibi 90'a yakın firma lisans almış bulunmaktadır.) 40MW civarında santral kurmaktadır. 4-5 yıl içerisinde 4000MW'lık bir kurulum gerçekleştirilecektir (1MW kurumun için gerekli olan maliyet 1,2 Milyon Euro civarındadır.)

 

Eğer uygun bulunan bölgelere, uygun türbinler kurulursa oldukça uygun maliyetli enerji üretilir.
Kentsel alanlara, sırf yakınımda olsun diye kurulacak türbinlerden enerji üretimi gerçekçi bir önerme değildir.

 

Rüzgar türbinlerinin doğru knoumlandırırması

 

Rüzgâr Gücü, rüzgâr hızının küpü ile doğru orantılıdır.

 

Rüzgâr hızının artışı, elektrik üretiminde bir sıçrama meydana getirir. Tam olarak küpü ile doğru orantılı olmasa da buna yakın bir değerdir. 16 m/s hızda ki bir rüzgar 2509 W/m2'lik bir enerji oluşturur. Grafikten daha iyi anlaşılır.
Rüzgar hızının güce etkisi

 

Maliyetleri ve Tasarruf

 

Küçük ölçekli bir türbin kurumunun maliyeti, 1,5kw için 2.400 Euro, 5kW için ise 5.000 Euro civarında olabilir.
Rüzgâr türbinimiz tam verim ile saatte 1,5kW, ayda 1080kw elektrik üretir fakat rüzgarın devamlılığı ve verim faktörlerinden dolayı aylık 500kW üretim varsayarsak ki bu 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketim miktarıdır ve 100TL'e etmektedir. Yani 6.000TL kurulum maliyeti olan 1,5kW'lık rüzgâr türbinimiz iyimser koşullarda 60 ay'da veya 5 yılda kendini amorti eder.
Not: 20 YKr/kW olan elektrik fiyatları (TEDAŞ)

 

Rüzgar türbinlerinde sapma açısı ve süpürme alanıRüzgâr türbinlerinde sapma açısı ve süpürme alanı Rüzgar türbiniRüzgâr türbini Darrieus rüzgar türbiniDarrieus rüzgar türbini
Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012