Güneş Enerji Sistemleri

 

Güneş Enerjisi ile Çalışan Gezi Teknesi

 

Güney sahillerimizde daha sesiz ve temiz olacak! Güneş enerjisinin en uygun olduğu alanlardan biri de gezi tekneleridir. Yaz aylarında sezonun açılması ile başlayan geziler, güneşin en verimli olduğu zamana işaret etmektedir.

 

Gezi teknelerinin güneşli günler, geniş alan ve nispeten düşük hız gereksinimi ile birleşmesi ile ortaya çıkan bu fikir kullanıcılara temiz ve ekonomik bir yöntem sunuyor. 60-70 kişilik gezi tekleri ile 36km hıza çıkabilmek mümkün. Yaz aylarında metrekarede 140Wh elde edilebildiğinden 60 metrekarelik bir tekne ile 8,4kWh’lık bir enerji elde edilebilir. Teknenin hareket etmediği zamanlarda aküler şarj edilir, gerektiği anlarda güneş panellerine takviye şeklinde kullanılır. PV/T hibrit kolektörlerin kullanılması halinde, kolektörler deniz suyu ile soğutularak daha verimli bir hale getirilebilirler.

 

Dalyan’da hizmete geçmesi beklenen bu tür bir proje bulunmakta fakat orda ilk amaç elektrik enerjisini karada elde ederek, sonrasında teknelere aktarılması düşünülüyor. Bu sayede teknelere gerektiği kadar enerji verilerek geri kalan enerji başka amaçlarda kullanılabilir durumda olacak. Bu sayede Dalyan’da bulunan 600 tekne temiz ve gürültüsüz bir sisteme sahip olacak.

 

Avantajları
Temiz bir enerji türü olduğundan fosil kaynaklı enerji ihtiyacını ortadan kaldırır.
Ekonomik oluşu. Enerjisini güneşten sağlayarak ilk yatırım maliyetini kısa sürede çıkartması.
Dizel motor yerine elektrikli motor kullanıldığından daha sesiz, küçük (ebat) ve ucuz bir motor kullanılır.

 

Güneş Enerjisi ile Çalışan Gezi TeknelerGüneş pilleri teknenin üst kısmına monte edilir ve güneş olduğu sürece enerji üretir. Elde edilen enerji doğrudan veya sonradan kullanılmak üzere akülere şarj edilir. Güneş Enerjisi ile Çalışan Gezi TekneleriGüneş Enerjisi ile Çalışan Gezi Teknelesi

 

Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012