Güneş Enerji Sistemleri

 

Yakıt Hücreleri

 

Yakıt hücresi, kimyasal yakıtı (hidrojen, doğal gaz, metanol vb.) oksijen ile elektrik enerjisine çeviren sistemdir. Prensip olarak, bir yakıt hücreli bir pil gibi çalışır, pilden tek farkı şarj edilememesidir. Yakıtın tekrardan elektroliz veya yüksek ısı ile elde edilmesi gerekir (Su-->Hidrojen).
Şimdilik ticari uygulamalarda kullanılmaktadır, binalarda da kullanır fakat hidrojenin yaygın olmayışından dolayı fiyatları oldukça yüksektir. Büyük alanlarda hidrojen üretimi yapılanabilir fakat ekstradan maliyet anlamına gelmektedir.
Yakıt hücresi sistemleri, kendi ısı güç oranları düşük olan geleneksel CHP sistemleri üzerinde bir avantaj vardır. Motor tabanlı sistemlerde (genellikle 1.5:1 ısıl güç çevrimi) enerji üretimi için daha fazla ısı enerjisi meydana gelir fakat yakıt hücrelerinde ısıl güç çevrim oranı 1:1'dir (1 ısıl enerjiyi, 1 iş enerjisine çevirebilir).

 

Nasıl çalışır?

 

Bir yakıt hücresi, anot ve katot arasına sıkıştırılmış bir elektrolit oluşumudur.

 

Yakıt hücresinin çalışma prensibi.

 

1) Bir hidrojen atomu temas negatif anot katalizör tabakası ile, bir Proton ve elektron ayrılmıştır.
2) Proton, elektrolit tabakasından doğrudan geçerken.
3) Elektron ise farklı bir yol kat ederken elektrik üretir.
4) Devre tamamlandığında ayrılmış olan elektronlar tekrardan bir bağ kurarak su meydana getirir.
5) Pozitif katot katalizör tabakası su ve ısı üretir.

 

Test aşamasında olan bu sistemler, çeşitli araçlarda kullanılmaktadır. Dünyanın değişik bölgelerinde hidrojen dolum istasyonları olmakla birlikte, yeterli teknolojiye ulaşmamıştır.
Genel sorunları,
-Araçlarda depolanma sorunu, hidrojenin çelik üzerinde olumsuzluğu (fakat Toyota, BWM, Honda gibi firmaların prototip araçları bir depo hidrojen ile 550km gidebilmişlerdir.)

 

Hakkımızda   Site Haritası   Reklam   İletişim 
2008 yılından beri güneş enerjisi gücünü göstermektedir. ©2012